Turecko porazilo Rakousko v pohlcující remíze posledního 16. kola Eura 2024

Merih Demiral vstřelil dva góly – včetně nejrychlejšího gólu v historii vyřazovací fáze mistrovství Evropy – a Levné fotbalové dresy Turecko tak ohromilo Rakousko, které si zahraje čtvrtfinále s Nizozemskem.

Jednalo se pravděpodobně o nejlepší zápas dosavadního průběhu turnaje, napínavou remízu, která se hrála za prudkého deště ve zběsilém tempu, kdy oba týmy hnali dopředu jejich nadšení fanoušci.

Od Demiralova prvního gólu v první minutě až po úžasný zákrok tureckého brankáře Merta Gunoka, který v poslední minutě zabránil Rakousku ve vyrovnání, neměli diváci téměř čas se nadechnout.

Turecko udalo tón tomu, co mělo přijít, když otevřelo skóre po pouhých 57 sekundách. Rohový kop Ardy Gulera se neujal a Demiral z bezprostřední blízkosti poslal své fanoušky v lipské Red Bull Areně do vytržení.

Těsně před uplynutím hodiny hry se stejná dvojice prosadila znovu. Rakousko stupňovalo svůj tlak a po vzácném výpadu dopředu přišel další Gulerův roh, po kterém se metr osmdesát vysoký středopolař Demiral mocně prosadil hlavou.

To přineslo stejnou ohlušující odezvu z tribun a vyvolalo divoké oslavy u postranní čáry ze strany tureckého manažera Vincenza Montelly a jeho týmu.

Stále však bylo na čem pracovat. Rakousko v prvním poločase nevystřelilo na branku, ale po přestávce se výrazně zlepšilo a po rohu Marcela Sabitzera se Stefan Posch dostal ke střele a střídající Michael Gregoritsch byl u vzdálenější tyče nepokrytý.

Svěřenci Ralfa Rangnicka, kteří si v Německu získali mnoho obdivovatelů pro svou podnikavou hru s vysokým nasazením, se vrhli do útoku a snažili se vyrovnat, ale ať se snažili jakkoli, turecká obrana byla pevná.

Rakousko se vrací domů, zatímco Turecko se dostalo do svého prvního čtvrtfinále Eura od roku 2008. Nyní míří do Berlína, kde se v sobotu na Olympiastadionu utkají s Nizozemci.

Gunok hrdinou, Turecko se drží

Turecko v Německu po celou dobu turnaje podporovala obrovská a hlučná podpora – a zde se jí vyrovnal i skvělý výkon na hřišti.

Dokázali se vyrovnat intenzitě rakouského středu pole a vyhráli nespočet soubojů vzadu, zatímco teenageři Guler a Kenan Yildiz spolu s Barisem Alperem Yilmazem dodávali kvalitu v útoku.

Dalším hrdinou byl brankář Gunok, který za stavu 1:0 skvěle zachránil Marko Arnautoviće a především v nastaveném čase nějakým způsobem zneškodnil hlavičku Christopha Baumgartnera zblízka.

Když o několik vteřin později zazněl závěrečný hvizd, byl to právě Gunok, koho turecký tým obklopil na brankové čáře, zatímco jeho fanoušci na tribunách tančili radostí.

Auf wiedersehen nadějím Rakouska
Turečtí fanoušci při odchodu ze hřiště zpívali na hráče Rakouska „auf wiedersehen“ a jejich předčasný odchod je po jejich počáteční formě na tomto Euru velkým překvapením.

Poté, co Ženský fotbalový dres Rakousko vyhrálo svou skupinu a skončilo na prvním místě před Francií a Nizozemskem, se očekávalo, že by na tento úspěch mohlo navázat a vybojovat první vítězství ve vyřazovacích bojích na velkém finále od mistrovství světa v roce 1954.

Rangnickova družina měla ve zvyku rychle začínat, proti Polsku a Nizozemcům skórovala v prvních deseti minutách, ale zde to byli oni, kdo doháněl, a přestože Baumgartner byl dvakrát blízko téměř okamžité odpovědi, trvalo jim, než se skutečně prosadili.

Představení Gregoritsche a Alexandera Prase v poločase přineslo změnu, ale organizace obrany Turecka, která byla před zápasem považována za potenciální slabinu, zde byla téměř bezchybná.

Rakousko Pánske Futbalové Dresy s přibývajícím časem pumpovalo do pokutového území stále více míčů, ale Baumgartner dva z nich nasměroval těsně nad a když už našel cíl, Gunok skvěle zareagoval a zajistil svému týmu udržení.